Mur oporowy to masywna konstrukcja wykonana najczęściej z betonu, kamienia czy cegieł. Służy on do powstrzymywania parcia gruntu. Takie mury wykonuje się zwłaszcza na działkach budowlanych usytuowanych na skarpie. Wzmacniają one nasyp, skarpy, jak i poprawiają nośność elementów budynku.

Z jakiego materiału wykonuje się mury oporowe?

Mury oporowe muszą być wykonane solidnie, tak aby wytrzymały przez długi czas i dobrze pełniły swoją funkcję. Ważny jest więc materiał użyty do ich budowy. Mury wykonuje się z takich elementów jak: klocki betonowe, gabiony, kamień, pustaki szalunkowe, podkłady kolejowe, gazony, drewno. Często spotykany jest między innymi mur oporowy L, tworzony z elementów prefabrykowanych. Jego zaletą jest niska cena i krótki czas realizacji. Jeśli chodzi o wzmocnienia, w prostych wariantach nie są one używane, a zabezpieczeniem jest sam ciężar muru. W bardziej zaawansowanych rozwiązaniach wykorzystuje się wsporniki, zbrojenia i kotwy.

Jak wykonać i wzmocnić mur oporowy?

W zależności od zastosowanego do jego tworzenia materiału oraz metody stawiania konstrukcji niezbędny będzie również system odprowadzania wody, oraz wilgoci. Na mur oporowy działa spora siła, w końcu jego celem jest podtrzymanie spadzistego gruntu. Z tego względu, warto wzmocnić go zbrojeniem, na przykład z prętów metalowych czy elementów stalowych.

Murki osiągające do 80 cm można stawiać pionowo, w przypadku wyższych konstrukcji, musi być ona nachylona w kierunku skarpy pod kątem 10-15 stopni, co ma służyć zachowaniu jej stabilności. Jeśli chodzi o konstrukcje wzmacnianie zaprawą murarską, należy też zadbać o system odprowadzania wody z gruntu. Niezbędne jest wykonanie sączków i prawidłowego drenażu gruntu.

Innym rozwiązaniem jest wzniesienie suchego muru oporowego, czyli bez używania zaprawy. Buduje się go z ciosanych kamieni o dwóch płaskich powierzchniach. Ważne jest w tym wypadku dobranie ich odpowiednich wymiarów oraz kształtów, ale również optymalne nachylenie murka w kierunku skarpy.

Ciekawym rozwiązaniem jest wzniesienie muru z gotowych donic betonowych bez dna. Układa się je jedna na drugą i są one nachylone w kierunku skarpy. Wolne przestrzenie dla wzmocnienia całej konstrukcji trzeba uzupełnić ziemią albo żwirem.

Gdzie zazwyczaj sprawdza się mur oporowy?

Murek oporowy betonowy znajduje zastosowanie w budownictwie przemysłowym, drogowym, ale także prywatnym. Stawiany na granicy działki ma za zadanie podtrzymać korpus ziemny i przeciwdziałać osuwaniu się wyżej zlokalizowanego gruntu na niższe obszary. Mur z betonu czy innych materiałów jest też sposobem na zabezpieczenie tarasu, miejsca parkingowego czy zagospodarowanie skalniaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *