Rachunki za energię elektryczną dla przedsiębiorców opiewają na coraz wyższe kwoty. Oznacza to konieczność podniesienia cen usług i produktów lub ryzyko zmniejszenia zysków. Jednak istnieje dobre rozwiązanie w postaci kompensacji mocy biernej, która może stanowić nawet ⅓ całego rachunku za prąd w firmie. Co to jest i jak przeprowadza się ten proces?
Co to jest moc bierna?
Dla osoby niezwiązanej z zagadnieniami elektroenergetyki, moc bierna może być nieco zawiłym zjawiskiem. W prostych słowach jest to energia produkowana i dystrybuowana przez elektrownię, która nie jest zużywana w zakładzie i wraca do elektrowni przez sieć dystrybucyjną. Mimo braku jej konsumpcji przez urządzenia elektryczne jest ona niezbędna do ich prawidłowego działania. Poza tym pewne odbiorniki instalacji elektrycznej takie jak oświetlenie LED, wentylatory czy kondensatory mogą oddawać energię bierną do sieci.
Tymczasem zdecydowana większość umów na prąd elektryczny wskazuje, że przesył energii biernej od konsumenta do dystrybutora nie może przekraczać 40% całej pobranej energii czynnej. Co więcej, za przekroczenie ww. wskaźnika każdy przedsiębiorca płaci kary umowne. Dlatego kompensacja mocy biernej to świetny sposób na zmniejszenie kosztów za prąd.
Na czym polega kompensacja mocy biernej w firmie?
Istnieją co najmniej dwa sposoby na zmniejszenie emisji mocy biernej w firmie. Pierwszy z nich to zmniejszenie liczby odbiorników prądu. Jest to o tyle trudne, że w obecnych czasach przedsiębiorcy raczej inwestują w urządzenia na prąd, dla zapewnienia sobie większej konkurencyjności na rynku.
Druga opcja to kompensacja mocy biernej przy pomocy specjalistycznych urządzeń. Polega na zmodernizowaniu wewnętrznej instalacji elektrycznej przez specjalistyczną firmę, która doskonale zna zagadnienia oszczędzania energii przez kompensację. Do zmniejszenia emisji mocy biernej w instalacji służą:
- generatory statyczne mocy biernej;
- kondensatory mocy niskiego napięcia;
- automatyczne baterie kondensatorów;
- dławiki kompensacyjne i filtracyjne w obwodach jedno i trójfazowych.
Jakie korzyści ma przedsiębiorca z kompensacji mocy biernej?
Oczywiście inwestycje w urządzenia do kompensacji mocy biernej wiążą się z określeniem stopy zwrotu. Dlatego każdy przedsiębiorca musi wiedzieć, jakie korzyści mu ona przyniesie. W pierwszej kolejności modernizacja instalacji elektrycznej zniweluje podniesione zapotrzebowanie na moc bierną. Oznacza to zmniejszenie opłat za nią, które widać w fakturach od dystrybutora.
Kolejna zaleta to zmniejszenie kosztów mocy czynnej. Zamontowanie urządzeń kompensacyjnych powoduje podniesienie sprawności całej instalacji wewnątrz firmy. Oznacza to zmniejszenie zapotrzebowania na moc czynną. Jej poziom waha się od 3-7%. Łatwo więc zauważyć, że wszystkie przedsiębiorstwa odniosą wymierne korzyści z zastosowania kompensacyjnych urządzeń elektrycznych.
Kluczowe znaczenie dla powodzenia inwestycji ma skorzystanie z oferty profesjonalnej firmy, która zajmuje się dystrybucją i montażem omawianych urządzeń. Postaw na sprawdzonego partnera w biznesie i zacznij oszczędzać na rachunkach!